Nowa Zelandia jest marzeniem wielu podróżników. Można tu znaleźć niemalże wszystkie scenerie przyrody i pogody począwszy od plaż, a także bujne lasy i ośnieżone szczyty górskie oraz wiele parków narodowych. Kraj ten może się również pochwalić wieloma, nietkniętymi jeszcze przez człowieka zakątkami oraz bogactwami przyrodniczymi. Co więcej, Nowa Zelandia składa się z dwóch wysp Północnej i Południowej. Czas wolny spędza się tutaj na wiele różnych sposobów. Jako przykład można podać: teatry, wydarzenia sportowe oraz muzyczne, skoki na bungee. Największe oraz najczęściej odwiedzane przez turystów miasta to: Auckland, Wellington, Queenstown, Christchurch, a także Dunedin. Nowa Zelandia jest interesująca o każdej porze roku.
Taupo – wulkaniczne jezioro i wodospady Huka Falls
Niemniej interesujące jest największe w Nowej Zelandii wulkaniczne jezioro Taupo. Nad jego brzegiem rozpościerają się powulkaniczne krajobrazy, a także pasma górskie. Należą one do Parku Narodowego Tongariro, a na ich szczytach leżą śniegowe czapy. Kolejną atrakcją tej okolicy są wodospady Huka Falls. Tu aż z 11 metrów spada najdłuższa rzeka Nowej Zelandii – Waikato.
Park Narodowy Tongariro – wulkaniczny krajobraz i szlaki trekkingowe
Jest najstarszym parkiem narodowym Nowej Zelandii. Wioski Whakapapa, Raurimu oraz Erua leżą w samym sercu wulkanicznego krajobrazu. W dodatku na terenie parku znajduje się kilka tras turystycznych i wspinaczkowych. W czasie wędrówek można podziwiać pozostałości lawy wulkanicznej, kratery wulkanów i różnokolorowe jeziora. Najwyższy i zarazem wciąż aktywny wulkan to Ruapehu.
Rotorua – geotermalne atrakcje i kultura Maorysów
Volcanic Valley i Wai-O-Tapu Thermal Wonderland
Jest najbardziej znanym regionem geotermalnym. W całym miasteczku unosi się charakterystyczny zapach siarki. Jednak, by podziwiać różnokolorowe zbiorniki wodne oraz poznać ich historię warto wybrać się do Volcanic Valley. Po krótkiej podróży samochodem ukazuje się Wai-O-Tapu Thermal Wonderland. Obejmuje on obszar 18 km2 systemu wulkanicznego Taupō i został uformowany aż 160 000 lat temu. Znajdują się tutaj wulkaniczne kratery, zimne i wrzące baseny błota, a także parujące wyziewy wulkaniczne.
Spotkanie z kulturą Maorysów i nielotem kiwi
Nowa Zelandia kojarzona jest również z kulturą maoryską, a Rotorua jest miejscem, gdzie można się z nią zetknąć. Oprócz atrakcji geotermalnych i geologicznych znajduje się tu tradycyjna szkoła rzeźbiarska oraz na żywo można obserwować nielota kiwi. Oprócz tego w odtworzonej z czasów kolonialnych wiosce maoryskiej odbywają się tradycyjne występy.
Hobbiton Movie Set – magia „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”
Jedna z największych atrakcji Nowej Zelandii, która rozsławiła kraj na całym świecie znajduje się na farmie Alexander, w okolicach miejscowości Matamata. Powstała w 2009 roku, gdy kręcono filmy „Władca Pierścieni” oraz „Hobbit”. Budowa trwała dwa lata, a według informacji jej powierzchnia to 1250 akrów. Na terenie wioski Hobbitów mieści się 39 domków. Dodatkowo, niemal każdy element, który tam powstał został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Zwiedzając Shire można odnieść wrażenie, iż wioskę wciąż zamieszkują Hobbici.
Jezioro Tekapo – kwitnące łubiny i obserwatorium Mt John
W szczególności brzeg jeziora Tekapo jest jednym z najpiękniejszych widoków. Kwitnące pola łubinu roztaczają się wokół niewiarygodnie niebieskiego jeziora. Obok znajduje się kościół – the Church of Good Shepherd, a także niewielki pomnik psa collie wykonany z brązu. W rzeczywistości symbolizuje on szacunek do ciężko pracujących psów.
Z obserwatorium Mt John Observatory rozpościera się panorama łańcuchów gór oraz jezior. Jednym z nich jest jezioro Pukaki. Warto się chwilę przy nim zatrzymać, zwłaszcza że stąd już blisko do rejonu Aoraki Mt Cook, gdzie wznosi się najwyższy szczyt Góra Cooka 3724 m n.p.m.
Dunedin – miasto murali i najstromsza ulica świata
Baldwin Street – najstromsza ulica świata
Jest znane z najbardziej stromej ulicy na świecie – Baldwin Street.
Centrum miasta reprezentuje architekturę wiktoriańską. Jednym z najbardziej znanych budynków jest dworzec kolejowy, wzniesiony w latach 1903-06. Stąd można udać się w podróż zabytkową koleją i podążać szlakiem „gorączki złota” lub podziwiać piękne widoki morskiego wybrzeża oraz klify.
Tu znajduje się także zabytkowy budynek Uniwersytetu Otago (University of Otago). Warto wybrać się w krótką trasę po mieście w poszukiwaniu licznych murali. W Nowej Zelandii właśnie Dunedin uważane jest za studenckie miasto.
Półwysep Otago – kolonie pingwinów i albatrosów
W niedalekiej odległości od miasta mieści się Półwysep Otago, który jest domem dla kolonii jednego z najrzadszych gatunków pingwinów żółtookich, albatrosów oraz lwów morskich.
Milford Sound – fiordy i wodospady Fiordland
Te Anau stanowi bramę do Fiordland, gdzie rozpoczynają się zorganizowane wycieczki nad Zatokę Milforda. Droga w kierunku Parku Narodowego Fiordland – Milford Highway jest malowniczą trasą, toteż można tu podziwiać różnorodne krajobrazy. Fiordland znany jest dzięki obecnym tu fiordom, ale obecny kształt parku to wynik działalności lodowca. Centralnym punktem Zatoki Milforda jest górujący szczyt Mitre Peak (Rahotu). Ze skał wypływają strumy, które zmieniają się w groźne wodospady. Całego krajobrazu dopełniają liczne lasy.
Queenstown – stolica sportów ekstremalnych i narciarstwa
Miasto jest ulokowane nad jeziorem Wakatipu. Z pewnością atrakcją tego miejsca jest kolej linowa Skyline. W Queenstown zlokalizowane są liczne firmy oferujące skoki na bungee. Jednak dzięki stromym stokom miasto zmienia się zimą w ośrodek narciarski. Dodatkowo w cieplejsze dni można udać się na spacer do pięknie zaprojektowanego parku miejskiego. Niedaleko miasta znajduje się Glenorchy, które oferuje doskonałe szlaki piesze. Na trasie jednego z nich znajduje się jezioro Wakatipu. Ma ono głębokość 379m i jest uważane za drugie najczystsze jezioro na świecie.
Arrowtown – historyczne miasteczko z czasów gorączki złota
Arrowtown leży we wschodniej części Nowej Zelandii. Jest ono małym, ale historycznym miasteczkiem. Powstało w latach 60-tych XIX wieku, gdy na świecie panowała gorączka złota. W ścisłym centrum miasta wciąż znajdują się budynki z tamtych czasów, które pozwalają poczuć historyczny klimat miasteczka.
Wanaka – samotne drzewo i piesze trasy
Miasteczko znajduje się nad jeziorem o tej samej nazwie. Tutaj można planować piesze trasy szlakami, gdyż stamtąd roztacza się piękny widok na jezioro. Największą sławę temu miejscu przyniosło samotnie stojące na środku jeziora drzewo – „Lonely Tree’. Następnie jadąc autostradą do Wanaka warto zatrzymać się przy Cardrona Hotel, który jest znany z historycznej fasady.
Greymouth – złota gorączka i kolej TranzAlpine
Jest to serce zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii. Co więcej miasto może się pochwalić bogatą historią związaną z gorączką złota. Tutaj kończy swój bieg słynna kolej TranzAlpine, która łączy Greymouth z Christchurch.
Akaroa – francuska osada z widokiem na jeziora
W języku Maorysów nazywane „Long Harbour”. Miejscowość znajduje się na Półwyspie Banksa. W roku 1840 została zasiedlona przez Francuzów, ale Akaroa nadal posiada naturalne skarby. Jednym z nich są pięknie położone Jeziora Ellesmere, a także Forsyth. Niemal na każdym kroku można dostrzec francuskie akcenty.
Christchurch – odbudowa po trzęsieniach ziemi i atrakcje miasta
W roku 2010-2011 Christchurch nawiedziło poważne trzęsienie ziemi, które prawie w całości zniszczyło miasto. Jednak obecnie wkłada się wiele wysiłku, by przywrócić mu poprzedni wygląd, co w dużej części się już udało. Choć leży nad rzeką Avon posiada liczne parki oraz ścieżki rowerowe. Warto zatrzymać się przy Transitional Cathedral – anglikańskiej katedrze, którą zaprojektował japoński „architekt katastrof” Shigeru Ban. Spacerując w centrum miasta można dostrzec oryginalne budynki centrum sztuki (Art Centre), jak również Ogród Botaniczny. Prawdziwy klimat miasta można poczuć podczas krótkiego spaceru przy Cathedral Square.
Arthur’s Pass – malownicza trasa przez Alpy Południowe
Nowa Zelandia zachwyca swoimi widokami także w czasie podróży samochodem. Jedną z takich tras jest droga z Greymouth do Christchurch poprzez Great Alpine Highway. Jest to autostrada z zachodniego na wschodnie wybrzeże Wyspy Południowej. Jednak trasa prowadzi również przez tereny Parku Narodowego Arthur`s Pass. Podczas podróży można podziwiać różnorodne krajobrazy Południowych Alp. Cudem inżynierii jest tu Ōtira Viaduct oraz most Waimakariri.
Waitomo – jaskinie świetlików i koncerty w podziemiach
To podziemne, wapienne jaskinie, które tworzą jeden wielki system. Jedną z nich jest Glowworm, a pozostałe to Ruakuri oraz Aranui. Dodatkowo, wewnątrz jaskini można podziwiać liczne stalaktyty oraz stalagmity. Ostatnia część zwiedzania to krótka przeprawa łodzią, podczas której widać liczne świetliki. Jaskinia posiada doskonałą akustykę, dlatego też wewnątrz odbywają się koncerty.
Podsumowanie
Nowa Zelandia to miejsce pełne niezwykłych krajobrazów, fascynującej historii i unikalnej kultury. Od wulkanicznych jezior po majestatyczne fiordy – każdy znajdzie tu coś dla siebie. To idealny kierunek dla miłośników przyrody, przygód i niezapomnianych widoków.